על קטנטנים ויתושים

יתושים לא מרחמים על תינוקות וילדים, והם בניגוד אלינו, סובלים מזה עוד הרבה יותר.
איך מגנים עליהם? בעזרת הטיפים השימושיים הבאים

הכיף של העונה החמה רק מתחיל, שמש, טיולים, ים, פירות הקיץ וגלידה הם כולם סיבות נפלאות לצאת החוצה וליהנות מכל מה שיש לעונה החמה להציע. אבל לא רק אנחנו מרגישים את הדחף הבלתי נשלט לצאת החוצה ולהתאוורר, גם היתושים מגיעים ובגדול. ועם היתושים מגיעות העקיצות.

 

הקטנטנים שלנו והקטנטנים שעוקצים

יתושים לא מרחמים על תינוקות וילדים, הם חשופים למטרד הזה ממש כמונו. ההסתברות לתגובה אלרגית מקומית באזור העקיצה אצל תינוקות וילדים גבוהה יחסית, במצבים כאלה האזור מתנפח, מטריד ומגרד הרבה יותר. לתינוקות אין אפשרות להסביר מה מציק להם או לגרד, לכן יבטאו את הכאב בחוסר נוחות או בכי. לעומת זאת, פעוטות וילדים דווקא עשויים לגרד את אזור העקיצה מה שיכול ליצור זיהום באזור העקיצה. אם נביא בחשבון שאי אפשר לסגור אותם בחדר מוגן כל תקופת הפעילות של היתושים, צריך אסטרטגיה כדי למנוע עד כמה שאפשר את מטרד העקיצות.

   

 

המדריך השלם למניעה

רשתות זה כל הסיפור – אחת הדרכים הטובות ביותר למניעת כניסת יתושים הביתה היא באמצעות רישות של כל הפתחים בבית. זה המחסום הראשוני והכי חשוב להגנה מפני יתושים בתוך הבית.

כילה לשנת לילה מוגנת - בעוד שאם אנחנו נשמע בלילה את צליל ה"בזזזז" המוכר, יש סיכוי שנצא לציד יתושים, מעל מיטת תינוקות וילדים מומלץ לתלות כילה אשר תגן עליהם לכל אורך השינה. לתינוקות מומלץ לשים כילה גם מעל הטרמפולינה, העגלה, או הסל-קל, בזמן השהיה בחוץ. חשוב להקפיד שהכילה לא תהיה משוחררת באופן שהתינוק יכול למשוך אותה, להסירה או להוות סכנה.

להאיר את החושך אבל רחוק – יתושים נמשכים לאור לכן מנורת לילה שלא מפיצה אור גדול, או מקור אור אחר מחוץ לחדר ימשכו את היתושים מהילדים והתינוקות.

על בגדים ויתושים -  בגדים מקשים על יתושים לעקוץ, לכן מומלץ עד כמה שניתן לכסות חלקי גוף חשופים. מומלץ להלביש תינוקות בבגדים ארוכים שיכסו את הרגליים, כפות הרגליים והידיים עד כמה שניתן ואף לגרוב גרביים. אפשרות נוספת היא כיסוי בשמיכה קלה ביציאה מהבית. לילדים גדולים יותר, שבוודאי מעדיפים ללבוש קצר, אפשר להסביר וייתכן שיסכימו לשתף פעולה וללבוש בגדים ארוכים, קלים, נוחים ומאווררים.

הרוח שמעיפה את היתושים – יתושים הם לא מעופפים מוצלחים במיוחד ולרוב מתקשים מאוד בתעופה באזורים בהם יש זרימת אוויר. זה הופך את המאוורר לחבר הכי טוב שלכם ושל הילדים, בטח בלילות הקיץ. מאוורר תקרה בחדר ילדים הוא פתרון מצוין. אם אתם משתמשים במאוורר עומד, חשוב לא לכוון ישירות אל התינוק והקפיד על מהירות אוורור נמוכה.

הרחק ממים עומדים – מים עומדים הם פוטנציאל ליתושים, זה מרחב המחיה האהוב עליהם והמקום האידיאלי להטלת ביצים עבור הנקבות. אם יש לכם גינה הקפידו להשקות כאשר הילדים לא בסביבה ואם יש מים עומדים הקפידו לנקז ולייבש אותם. אם אתם נתקלים במים עומדים בשטחים ציבוריים הקפידו לדווח למוקד העירוני.

 

תכשירים דוחי יתושים – מגן אישי מפני יתושים גם הוא פתרון יעיל  וחשוב להקפיד לבחור מוצר ברישיון משרד הבריאות ובהתאמה לגילו של הילד. סנו די! תחליב דוחה יתושים לתינוקות ולילדים, מוצר שנבדק דרמטולוגית ובאישור משרד הבריאות. מתאים במיוחד לעורם העדין של תינוקות, מתאים לשימוש יומיומי, לתינוקות מעל גיל חצי שנה.

הקפידו לא למרוח פעוטות וילדים בידיים, באזור הפה והעיניים והשתמשו בהתאם להוראת היצרן. הקפידו למרוח על חלקי העור החשופים תכשיר נגד יתושים לפני היציאה החוצה - לגינה, לטיול בעגלה, לגן השעשועים, לים, לטיולי טבע ועוד והקפידו לחדש את המריחה לפי הצורך.

יש לקרוא בעיון את הוראות השימוש והאזהרות בתווית.

זיעה וריחות – יתושים נמשכים לזיעה ולריחות, לכן כדי להימנע מתכשירי תינוקות מבושמים ולהקפיד על ניגוב הזיעה וכמובן על היגיינה, מקלחות תכופות גם עשויות לסייע.

 

ואם בכל זאת נעקצים?
כדאי שתדעו איך להקל על הקטנטנים:

ניקוי – מים מרגיעים גם את התינוק וגם את אזור העקיצה, לכן דבר ראשון כדאי  לנקות את אזור העקיצה במים וסבון.

הרגעה מקומית - מריחת אלוורה קרה או קרם ייעודי לעקיצות שמתאים לתינוקות ולילדים עשויה להרגיע את האזור, גם קירור המקום, אם בעזרת מגבת קרה או קרח עטוף במגבת יכול בהחלט לסייע.

מעקב – שימו לב לתופעות אלרגיות, כמו גם אם יש שינוי באזור העקיצה – התנפחות, גירוי, אם ניתן להבחין בדלקת, מוגלה או אם חלילה עולה החום חשוב לפנות לרופא המטפל.

טיפ חשוב: קשה למנוע מילדים לגרד עקיצות, מה שיכול בהחלט לצמצם את הנזק מגירודים והופעת זיהומים משניים הוא לגזור לקטנטנים ציפורניים באופן קבוע.

 

חזרה >